Уши (Костурско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уши
Уши is located in Грција
Уши
Уши
Местоположба во областа
Уши во рамките на Нестрам (општина)
Уши
Местоположба на Уши во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°32′N 21°3′E / 40.533° СГШ; 21.050° ИГД / 40.533; 21.050Координати: 40°32′N 21°3′E / 40.533° СГШ; 21.050° ИГД / 40.533; 21.050
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаАкритес
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Уши — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Нестрам во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало југозападно од Косинец.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Уши било мало македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век. Неговите жители се преселиле во Крчишта.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 45.