Крушенец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крушенец
Крушенец is located in Грција
Крушенец
Крушенец
Местоположба во областа
Крушенец во рамките на Нестрам (општина)
Крушенец
Местоположба на Крушенец во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°27′N 21°4′E / 40.450° СГШ; 21.067° ИГД / 40.450; 21.067Координати: 40°27′N 21°4′E / 40.450° СГШ; 21.067° ИГД / 40.450; 21.067
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаНестрам
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Крушенец — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Нестрам во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Чука.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Крушенец било мало село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век и неговите жители биле одведени во Епир. По триесетина години некои од нив се вратиле и го основале селото Чука.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 27.