Бистрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистрија
Бистрија is located in Грција
Бистрија
Бистрија
Местоположба во областа
Бистрија во рамките на Нестрам (општина)
Бистрија
Местоположба на Бистрија во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°23′N 21°0′E / 40.383° СГШ; 21.000° ИГД / 40.383; 21.000Координати: 40°23′N 21°0′E / 40.383° СГШ; 21.000° ИГД / 40.383; 21.000
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаНестрам
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Бистрија — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Нестрам во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во областа Нестрамкол, на 27 км југозападно од Костур и на 9 км западно од Нестрам, во северниот дел на планината Грамошта, крај притока на реката Бистрица.

Историја[уреди | уреди извор]

Од селото денес останале само училиштето и црквата „Св. Илија“. Во официјални документи селото често се меша со Личотер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - Καστοριά - Νεστόριο – Αγία Άννα – Πεύκος - Νέα Κοτύλη - Παλιά Κοτύλη - Κυψέλη - Γράμμος 8ο από 8“. www.elladosperiigisis.gr. Посетено на 2023-10-05.