Бела Црква (Нестрамско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела Црква
Бела Црква is located in Грција
Бела Црква
Бела Црква
Местоположба во областа
Бела Црква во рамките на Нестрам (општина)
Бела Црква
Местоположба на Бела Црква во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°28′N 21°4′E / 40.467° СГШ; 21.067° ИГД / 40.467; 21.067Координати: 40°28′N 21°4′E / 40.467° СГШ; 21.067° ИГД / 40.467; 21.067
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаНестрам
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Бела Црква — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Нестрам во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на 2 км југоисточно од Граче.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Бела Црква било мало македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век.[1] Неговите жители, заедно со тие од околните села, биле преселени во Епир. По триесет години некои од жителите се вратиле и го основале селото Граче.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 8.
  2. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 15.