Кљасовисо

Координати: 40°28′N 21°4′E / 40.467° СГШ; 21.067° ИГД / 40.467; 21.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кљасовисо
Кљасовисо is located in Грција
Кљасовисо
Кљасовисо
Местоположба во областа
Кљасовисо во рамките на Нестрам (општина)
Кљасовисо
Местоположба на Кљасовисо во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°28′N 21°4′E / 40.467° СГШ; 21.067° ИГД / 40.467; 21.067
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаНестрам
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Кљасовисо — поранешно село во Костурско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Нестрам во областа Западна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во денешниот атар на Граче.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Кљасовисо било мало македонско село кое се распаднало во конфликтните години по времето на управувањето на Али-паша Јанински во XVIII век.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 24.