Граче

Од Википедија — слободната енциклопедија


Граче
Πτελέα
Местоположба
Граче на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: ()
Надм. вис.: 860 м
Геог. положба: 40° 27' 38" СГШ
21° 4' 6" ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Граче (дијалектно изменето од: Гратче; грчки: Πτελέα, Птелеа) е село во Егејска Македонија, Република Грција, Костурско.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Икона на св. Никола од истоимената црква во Граче.
Цркви
Параклиси
  • Св. Онуфриј
  • „Св. Илија“
  • „Пресв. Богородица“
  • „Св. Атанас“

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]