Брацигово

Координати: 42°01′23″N 24°22′11″E / 42.023135° СГШ; 24.369601° ИГД / 42.023135; 24.369601
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брацигово
Брацигово
град
Синџирли Бунар, местото каде што беше објавено Априлското востание во Брацигово
Синџирли Бунар, местото каде што беше објавено Априлското востание во Брацигово
Брацигово is located in Бугарија
Брацигово
Брацигово
Местоположба на Брацигово во Бугарија
Координати: 42°01′23″N 24°22′11″E / 42.023135° СГШ; 24.369601° ИГД / 42.023135; 24.369601
ЗемјаБугарија
ОбластПазарџик
ОпштинаБрацигово
Управа
 • ГрадоначалникНадежда Казакова (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна26,199 км2 (10,115 ми2)
Надм. вис.&10000000000000599000000599 м
Население (2022)
 • Вкупно3,955
 • Густина150/км2 (390/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код4579
Повик. бр.+359 03552
Мреж. местоbratsigovo.bg

Брацѝгово (бугарски: Брацигово) — град во Јужна Бугарија, административен центар на Општина Брацигово во Пазарџичката Oбласт. Има население од околу 3.955 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа во подножјето на Родопите, во котлина која на запад е проветрена од Пештерската Котлина и на север од Тракиската Низина. Брацигово се наоѓа на 23 км јужно од регионалниот центар Пазарџик и на околу 40 км од Пловдив.

Историја[уреди | уреди извор]

Археолошките истражувања покажаа дека областа била населена со Тракијци, а подоцна и Словени.

Историските записи покажуваат дека населено место било основано во одреден момент во 16-17 век, изградено над урнатините на претходната населба. Основачите на новиот град биле доселеници од западниот дел на Егејска Македонија, од околината на Костур.[2][3]

Населението на Брацигово земало активно учество во Априлското востание од 1876 година. На 3 мај (21 април - стар стил) 1876 година, Васил Петлешков го објавил почетокот на Априлското востание во Брацигово. Битката во Брацигово била една од најкрвавите, но востанието било задушено, а Васил Петлешков бил заробен жив и мачен до смрт.

При избувнувањето на Првата балканската војна во 1912 година, 5 жители на Брацигово доброволно се пријавиле во Македонско-одринското ополчение.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. Петлешков, Никола, Йеремиев, Иван. История на Брациговското въстание, Пловдив 1905, с. 72-73.
  3. Митев, Йоно. История на Априлското въстание, София 1988, т. ІІ, с. 171.
  4. Македоно-одринското опълчение 1912 - 1913 г.: Личен състав по документи на Дирекция „Централен военен архив“. София, Главно управление на архивите, Дирекция „Централен военен архив“ В. Търново, Архивни справочници № 9, 2006. ISBN 954-9800-52-0. с. 831.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]