Хрупишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хрупишта
Άργος Ορεστικό
Слика на Хрупишта
Постара слика од центарот на Хрупишта
Местоположба
Хрупишта на карта
Податоци
Округ: Костур
Население: 7 482 (2011)
Надм. вис.: 650 м
Геог. положба: 40° 28' 0" СГШ
21° 16' 0" ИГД
Пошт. бр.: 5 22 00
Повик. бр.: 24670-2

Хрупишта, Хрупишча, Рупишта или Рупишча (на грчки : Άργος Ορεστικό, Аргос Орестико) — град во Егејска Македонија, Република Грција, Општина Орестида во Костурскиот округ.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Гратчето Хрупишта е оддалечено девет километри од градот Костур, на северозападната страна на реката Бистрица на надморска височина од 650 метри[1].

Историja[уреди | уреди извор]

Хрупишта е стара македонска населба во која поради економскиот просперитет и сообраќајните врски почнале постепено да се населуваат турски, влашки игрчки семејства, така што тоа станало мешана населба со четири народносни групи[1]. Етнографски, гратчето Хрупишта е мешано македонско-влашко-грчко населено место на самата линија на разграничување на македонскиот и грчкиот јазик и етнос. По иселувањето на Турците во 1924 година, тука се населиле бегалски семејства со вкупно 863 лица[1]. За време на Граѓанската војна во Хрупишта имало голема концентрација на жители од околните села, а по нормализирањето на состојбата во непосредна близина на гратчето биле изградени две нови населби - Каслас преименувана во Стадион во 1962 година и Аеродром (Аеродромион), кои по пописот од 1971 со наредба се споени со Хрупишта и со тоа избришани и престанале да се водат како посебни населби во евиденцијата[1].

Стопанство[уреди | уреди извор]

Освен со трговија, жителите на Хрупишта се занимаваат главно со земјоделство и овоштарство, како исо изработка на ракотворби од кои прочуени се влашките јамболии[1]. Хрупишта има доста големо стопанско и управно значење за поголемиот дел од јужниот крај на костурското подрачје. Хрупишта е главниот центар на крзнарско-кожарската индустрија која што е застапена во поширокиот регион на западниот дел на Егејска Македонија и Костурско во областа на планините Вич, Грамушта и Пинд.

Население[уреди | уреди извор]

Според бројот на жителите Хрупишта, го зазема второто место во Костурскиот округ[2]. Според статистиката на К'нчов во Хрупишта живееле 1.100 Македонци, 700 Турци, 720 Власи и 170 Роми, додека Бранков е пообјективен кога споменува дека тука живееле и 100 Грци[1]. Милоевиќ, пак споменува дека Хрупишта се состои од 270 македонски, 180 влашки, 50 грчки или погрчени и 250 турски куќи, односно вкупно 750 куќи[1]. Според пописите во XXI век, во 2001 година Хрупишта броела 7838 жители, а во 2011 имала 7473 жители.

години население
1928 3605
1940 4215
1951 4196
1961 3978 (5104)
1971 5147
1981 5979
1991 6653
2001 7838
2011 7473

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Хрупишта е административен центар на поголем дел од костурското подрачје на југ од Рупишта и во него се концентрирани повеќе административни и други служби[1]. Поради големината и стопанското значење Хрупишта е прогласено за градска општина и има статус на град.

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 Симовски, Тодор (1998). „Костурски округ (VIII/1)“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. Скопје: Институт за национална историја. стр. 39. 
  2. Симовски, Тодор (1998). „8“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. Скопје: Институт за национална историја. стр. 39.