Лига на Шампиони 2011/12 групна фаза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Лига на Шампиони 2011/12.

Овој статија ја објаснува во детали Лига на Шампиони 2010/11 групна фаза.

Групната фаза се состои од 32 тима: 22 автоматски квалификувани и 10 победници о плеј-оф рундата. (пет од Шампионскиот и пет од Нешампионскиот дел).[1]

Тимовите ќе бидат поделени во осум групи од по четири тима, кои ќе играат меѓусебе дома и на гости. Колата ќе бидат изиграни на 13-14 септември 27-28 септември 18-19 октомври 1-2 ноември 22-23 ноември и 6-7 декември 2011.[2]

Тимовите се поделени во осум групи од по четири тима. Двата први клуба од секоја група одат во првата нокаут фаза, додека третопласираниот тим оди во рундата од 32 во Европа Лигата.

Носители[уреди | уреди извор]

Жрепката за групната фаза се одржа во Монако на 25 август 2011 во 17:45 часот (UTC+2).[3]

Тимовите се подлени во четири шешири засновани на нивните 2011 УЕФА коефициент.[4] Освојувачот на титулата, Барселона, се автоматски во првиот шешир. Шеширот 1 се тимовите рангирани од 1-9, во шеширот 2 10-24, во шеширот 3, 31-83 и во шеширот 4 84-200 и нерангираните тимови.

Шешир 1
Тим Коеф.
Шпанија Барселона ОТ 141.465
Англија Манчестер Јунајтед 151.157
Англија Челзи 129.157
Германија Баерн Минхен ЛП 118.887
Англија Арсенал ЛП 108.157
Шпанија Реал Мадрид 103.408
Португалија Порто 100.319
Италија Интер 100.110
Шешир 2
Тим Коеф.
Италија Милан 94.110
Франција Лион ЛП 92.735
Украина Шахтјор Донецк 87.776
Шпанија Валенсија 85.408
Португалија Бенфика ЛП 81.319
Шпанија Вилјареал ЛП 75.465
Русија ЦСКА Москва 73.941
Франција Марсеј 68.735
Шешир 3
Тим Коеф.
Русија Зенит Сент Петерсбург 60.441
Холандија Ајакс 56.025
Германија Баер Леверкузен 54.887
Грција Олимпијакос 50.833
Англија Манчестер Сити 47.157
Франција Лил 40.735
Швајцарија Базел 39.980
Белорусија БАТЕ Борисов ШП 23.216
Шешир 3
Тим Коеф.
Германија Борусија Дортмунд 22.887
Италија Наполи 21.110
Хрватска Динамо Загреб ШП< 20.224
Кипар АПОЕЛ ШП< 13.124
Турција Трабзонспор 12.010
Белгија Генк ШП< 8.400
Чешка Викторија П’лзењ ШП< 5.170
Романија Отелул Галати 5.164

ОТ Освојувач на титулата. Освојувачот на титулата автоматски го добива првата позиција во Шеширот 1.

ЛП Квалификуван преку Лигашките Квалификации

ШП Квалификуван преку Квалификациите за Шампиони.

За жрепката од групната фаза, тимови од иста асоцијација неможат да играат меѓу себе. Покрај тоа, жрепката е контролирана така да тимовите од иста асоцијација да играат во различни сетови од групи (А-Д, Е-Х) за максимална телевизиска покриеност.

Натпреварите беа одлучени после жрепката. Во секое коло, четири групи играат во вторник, додека другите четири во среда, така што двата сетови од групи (А-Д, Е-Х) се менуваат секое коло. Исто така има и други забрани, тимовите од ист град (на пр. Милан и Интер, кои го делат истиот стадион) не играат во исто коло на домашен терен (УЕФА се обидува да избегне тимови од истиот град да играат дома на ист ден или во последователни денови), и Руските тимови да не играат на домашен терен во последното коло поради ладното време.

Тај брејк критериум[уреди | уреди извор]

Ако два или повеќе имаат еднаков број на бодови после завршувањето на сите натпревари во групата,следниов критериум ќе се употреби за да се одреди рангирањето:[5]

 1. поголем број на бодови освоени во меѓусебните дуели со тимовите кои се во прашање;
 2. поголема гол разлика во групните натпревари меѓу тимовите кои се во прашање;
 3. поголем број постигнати голови постигнати на гостински терен во натпреварите помеѓу тимовите кои се во прашање;
 4. поголема гол разлика восите натпревари во групата;
 5. поголем број на постигнати голови;
 6. поголем коефициент од клубовите, кои се во прашање, исто така и коефициент од асоцијацијата за претходните пет сезони.

Групи[уреди | уреди извор]

Легенда за боите во групната табела
Победниците и второпласираните од групата продолжуваат во осмина-финалето
Третопласираниот тим влегува во рундата од 32 во Европа Лигата

Времињата до крајот на октомври се во СЕЛВ (UTC+2), потоа времињата се во СЕВ (UTC+1)

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Германија Баерн Минхен 3 2 1 0 5 1 +4 7
Италија Наполи 3 1 2 0 4 2 +2 5
Англија Манчестер Сити 3 1 1 1 3 4 -1 4
Шпанија Вилјареал 3 0 0 3 1 6 −5 0

Во следното коло (2 ноември):

 • Баерн Минхен
  • ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа, ако не изгубат од Наполи или Манчестер Сити го победи Вилјаареал.
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако го победат Наполи и Манчестер Сити не го победи Вилјареал.
 • Наполи ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа, алп го пбоедат Баерн Минхен и Виљареал не го победи Манчестер Сити.
 • Манчестер Сити ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа ако го победат Виљареал.
 • Виљареал
  • ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако
   • изгубат од Манчестер Сити, или
   • изиграат нерешено и Наполи го победи Баерн Минхен.
  • ќе биде елиминиран од Европски натпреварувања, ако изгубат од Манчестер Сити и Наполи го победи Баерн Минхен.
14 септември 2011
20:45
Манчестер Сити Англија 1 – 1 Италија Наполи Етихад Стадион, Манчестер
Гледачи: 44,026[6]
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Коларов гол 74' Извештај Кавани гол 69'
14 септември 2011
20:45
Виљареал Шпанија 0 – 2 Германија Баерн Минхен Стадион Мадригал, Виљареал
Гледачи: 19,168[7]
Судија: Чунејт Чакир (Турција)
Извештај Крос гол 7'
Рафиња гол 76'

27 септември 2011
20:45
Баерн Минхен Германија 2 – 0 Англија Манчестер Сити Алијанц Арена, Минхен
Гледачи: 66,000[8]
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Гомез гол 38'45+1' Извештај
27 септември 2011
20:45
Наполи Италија 2 – 0 Шпанија Виљареал Стадион Сан Паоло, Неапол
Гледачи: 46,747[9]
Судија: Франк Де Блекере (Белгија)
Хамшик гол 15'
Кавани гол 17' (пен..)
Извештај

18 октомври 2011
20:45
Наполи Италија 1 – 1 Германија Баерн Минхен Стадион Сан Паоло, Неапол
Гледачи: 60,074[10]
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Бадштубер гол 39' (а.г.) Извештај Крос гол 2'
18 октомври 2011
20:45
Манчестер Сити Англија 2 – 1 Шпанија Виљареал Етихад Стадион, Манчестер
Гледачи: 43,326[11]
Судија: Павел Краловец (Чешка)
Марчена гол 43' (а.г.)
Агуеро гол 90+3'
Извештај Кани гол 4'

2 ноември 2011
20:45
Баерн Минхен Германија Италија Наполи Алијанц Арена, Минхен
Извештај
2 ноември 2011
20:45
Виљареал Шпанија Англија Манчестер Сити Стадион Мадригал, Виљареал
Извештај

22 ноември 2011
20:45
Наполи Италија Англија Манчестер Сити Стадион Сан Паоло, Неапол
Извештај
22 ноември 2011
20:45
Баерн Минхен Германија Шпанија Виљареал Алијанц Арена, Минхен
Извештај

7 декември 2011
20:45
Манчестер Сити Англија Германија Баерн Минхен Етихад Стадион, Манчестер
Извештај
7 декември 2011
20:45
Виљареал Шпанија Италија Наполи Стадион Мадригал, Виљареал
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Италија Интер 3 2 0 1 4 3 +1 6
Русија ЦСКА Москва 3 1 1 1 7 5 +2 4
Турција Трабзонспор 3 1 1 1 2 4 -3 4
Франција Лил 3 0 2 1 3 4 -1 2

Во следното коло (2 ноември):

 • Интер ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 во Европа Лигата ако го победат Лил.
 • ЦСКА Москва ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 во Европа Лигата ако го победат Трабзонспор и Интер го победи Лил.
 • Транбзонспор ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 во Европа Лигата ако ја победат ЦСКА Москва со повеќе од 3 гола и Интер го победи Лил
14 септември 2011
20:45
Лил Франција 2 – 2 Русија ЦСКА Москва Стадион Северен Лил, Виљануеве-Д’Аск
Гледачи: 15,274[12]
Судија: Олегарио Бенкуренча (Португалија)
Соу гол 44'
Педрети гол 57'
Извештај Думбиа гол 72'90'
14 септември 2011
20:45
Интер Италија 0 – 1 Турција Трабзонспор Сан Сиро, Милано
Гледачи: 24,444[13]
Судија: Стефан Јоханесон (Шведска )
Извештај Челуштка гол 76'

27 септември 2011
18:00
ЦСКА Москва Русија 2 – 3 Италија Интер Стадион Лужники, Москва
Гледачи: 35,000[14]
Судија: Крег Томпсон (Шкотска)
Џагоев гол 45+3'
Вагнер Лов гол 77'
Извештај Лусио гол 6'
Пацини гол 23'
Зарате гол 79'
27 септември 2011
20:45
Трабзонспор Турција 1 – 1 Франција Лил Стадион Хусеин Авни Акер, Трабзон
Гледачи: 17,349[15]
Судија: Бјорн Куперс (Холандија)
Колман гол 75' (пен..) Извештај Соу гол 30'

18 октомври 2011
18:00
ЦСКА Москва Русија 3 – 0 Турција Трабзонспор Стадион Лужники, Москва
Гледачи: 18,000[16]
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Думбија гол 29'86'
Кауна гол 76'
Извештај
18 октомври 2011
20:45
Лил Франција 0 – 1 Италија Интер Стадион Северен Лил, Виљануеве-Д’Аск
Гледачи: 16,996[17]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Извештај Пацини гол 21'

2 ноември 2011
20:45
Трабзонспор Турција Русија ЦСКА Москва Стадион Хуесин Авни Акер, Трабзон
Извештај
2 ноември 2011
20:45
Интер Италија Франција Лил Сан Сиро, Милано
Извештај

22 ноември 2011
18:00
ЦСКА Москва Русија Франција Лил Стадион Лужники, Москва
Извештај
22 ноември 2011
20:45
Трабзонспор Турција Италија Интер Стадион Хуесин Авни Акер, Трабзон
Извештај

7 декември 2011
20:45
Лил Франција Турција Трабзонспор Стадион Северен Лил, Виљануеве-Д’Аск
Извештај
7 декември 2011
20:45
Интер Италија Русија ЦСКА Москва Сан Сиро, Милано
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Португалија Бенфика 3 2 1 0 4 1 +3 7
Англија Манчестер Јунајтед 3 1 2 0 6 4 +2 5
Швајцарија Базел 3 1 1 1 5 6 -1 4
Романија Отелул Галати 3 0 0 3 1 5 −4 0

Во следното коло (2 ноември):

 • Бенфика
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако го победат Базел.
  • ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа, ако Манчестер Јунајтед ги победи Отелул Галати или двата натпревари завршат нерешено.
 • Манчестер Јунајтед ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа, ако го победат Отелул Галати.
 • Базел ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Лигата Европа, ако ја победат Бенфика и Манчестер Јунајтед го победи Отелул Галати.
 • Отелул Галати
  • ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако
   • изгубат од Манчестер Јунајтед, или
   • изиграат нерешено и Бенфика и Базел изиграат нерешено.
  • ќе биде елиминиран од Европски натпреварувања, ако изгубат од Манчестер Јунајтед и Базел ја победи Бенфика.
14 септември 2011
20:45
Базел Швајцарија 2 – 1 Романија Отелул Галати Сент Јакоб-Парк, Базел
Гледачи: 30,126[18]
Судија: Вилијам Колум (Шкотска)
Ф. Фреи гол 39'
А. Фреи гол 84' (пен..)
Извештај Пена гол 58'
14 септември 2011
20:45
Бенфика Португалија 1 – 1 Англија Манчестер Јунајтед Стадион да Луз, Лисабон
Гледачи: 63,822[19]
Судија: Дами Скомина (Словенија)
Кардозо гол 24' Извештај Гигс гол 42'

27 септември 2011
20:45
Манчестер Јунајтед Англија 3 – 3 Швајцарија Базел Олд Трафорд, Манчестер
Гледачи: 73,115[20]
Судија: Паоло Таљавенто (Италија)
Велбек гол 16'17'
Јанг гол 90'
Извештај Ф. Фреи гол 58'
А. Фреи гол 61'76' (пен..)
27 септември 2011
20:45
Отелул Галати Романија 0 – 1 Португалија Бенфика Национален Стадон, , Букурешт1
Гледачи: 6,824[21]
Судија: Давцид Фернандез Борбалан (Шпанија)
Извештај Бруно Цезар гол 40'

18 октомври 2011
20:45
Отелул Галати Романија 0 – 2 Англија Манчестер Јунајтед Национален Стадон, , Букурешт1
Гледачи: 28,047[22]
Судија: Феликс Брих (Германија)
Извештај Руни гол 64' (пен..)90+2' (пен..)
18 октомври 2011
20:45
Базел Швајцарија 0 – 2 Португалија Бенфика Сент Јакоб-Парк, Базел
Гледачи: 35,831[23]
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Извештај Бруно Цезар гол 20'
Кардозо гол 75'

2 ноември 2011
20:45
Манчестер Јунајтед Англија Романија Отелул Галати Олд Трафорд, Манчестер
Извештај
2 ноември 2011
20:45
Бенфика Португалија Швајцарија Базел Стадион да Луз, Лисабон
Извештај

22 ноември 2011
20:45
Отелул Галати Романија Швајцарија Базел Национален Стадон, , Букурешт1
Извештај
22 ноември 2011
20:45
Манчестер Јунајтед Англија Португалија Бенфика Олд Трафорд, Манчестер
Извештај

7 декември 2011
20:45
Базел Швајцарија Англија Манчестер Јунајтед Сент Јакоб-Парк, Базел
Извештај
7 декември 2011
20:45
Бенфика Португалија Романија Отелул Галати Стадион да Луз, Лисабон
Извештај
Забелешки

Група Д[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Шпанија Реал Мадрид 3 3 0 0 8 0 +8 9
Холандија Ајакс 3 1 1 1 2 3 -1 4
Франција Лион 3 1 1 1 2 4 -2 4
Хрватска Динамо Загреб 3 0 0 3 0 5 −5 0

Во следното коло (2 ноември):

 • Реал Мадрид
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако
   • го победат Лион, или
   • изиграат нерешено со Лион и Ајакс не го победи Динамо Загреб.
  • ќе победи во групата ако го победат Лион и Ајакс не го победи Динамо Загреб.
 • Ајакс ќе обезбеди место во најдобрите 32 во Европа Лигата ако го победат Динамо Загреб
 • Лион ќе обезбеди место во најдобрите 32 во Европа Лигата ако го победат Рела Мадрид и Ајакс го победи Динамо Загреб.
 • Динамо Загреб
  • ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако
   • изгубат од Ајакс, или
   • изиграат нерешено со Ајакс и Лион го победи Реал Мадрид.
  • ќе биде елиминиран од сите Европски натпреварувања ако изгубат од Ајакс и Лион го победи Реал Мадрид.
14 септември 2011
20:45
Динамо Загреб Хрватска 0 – 1 Шпанија Реал Мадрид Стадион Максимир, Загреб
Гледачи: 27,055[24]
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
Извештај Ди Марија гол 53'
14 септември 2011
20:45
Ајакс Холандија 0 – 0 Франција Лион Амстердам Арена, Амстердам
Гледачи: 49,504[25]
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Извештај

27 септември 2011
20:45
Лион Франција 2 – 0 Хрватска Динамо Загреб Стад де Жерлан, Лион
Гледачи: 34,432[26]
Судија: Павел Краловец (Чешка)
Гомис гол 23'
Б. Коне гол 42'
Извештај
27 септември 2011
20:45
Реал Мадрид Шпанија 3 – 0 Холандија Ајакс Стадион Сантјаго Бернабе, Мадрид
Гледачи: 70,320[27]
Судија: Марк Клатенбург (Англија)
Роналдо гол 25'
Кака гол 41'
Бензема гол 49'
Извештај

18 октомври 2011
20:45
Реал Мадрид Шпанија 4 – 0 Франција Лион Стадион Сантјаго Бернабе, Мадрид
Гледачи: 70,028[28]
Судија: Чунејт Чакир (Турција)
Бензема гол 19'
Кедира гол 47'
Љорис гол 55' (а.г.)
Рамос гол 81'
Извештај
18 октомври 2011
20:45
Динамо Загреб Хрватска 0 – 2 Холандија Ајакс Стадион Максимир, Загреб
Гледачи: 25,714[29]
Судија: Мануел Грефе (Германија)
Извештај Боригтер гол 49'
Ериксен гол 90'

2 ноември 2011
20:45
Лион Франција Шпанија Реал Мадрид Стад де Жерлан, Лион
Извештај
2 ноември 2011
20:45
Ајакс Холандија Хрватска Динамо Загреб Амстердам Арена, Амстердам
Извештај

22 ноември 2011
20:45
Реал Мадрид Шпанија Хрватска Динамо Загреб Стадион Сантјаго Бернабе, Мадрид
Извештај
22 ноември 2011
20:45
Лион Франција Холандија Ајакс Стад де Жерлан, Лион
Извештај

7 декември 2011
20:45
Динамо Загреб Хрватска Франција Лион Стадион Максимир, Загреб
Извештај
7 декември 2011
20:45
Ајакс Холандија Шпанија Реал Мадрид Амстердам Арена, Амстердам
Извештај

Група Е[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Англија Челзи 3 2 1 0 8 1 +7 7
Германија Баер Леверкузен 3 2 0 1 4 3 +1 6
Шпанија Валенсија 3 0 2 1 2 3 -1 2
Белгија Генк 3 0 1 2 0 7 -7 1

Во следното коло (1 ноември):

 • Челзи
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако го победат Генк и Валенсија не го победи Баер Леверкузен.
  • ќе обезбеди место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако
   • го победат Генк или
   • изиграат нерешено и Валенсија не го победи Баер Леверкузен или
   • изгубат со помалку од 6 гола (освен 5-0) и Баер Леверкузен победи
 • Баер Леверкузен
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако ја победат Валенсија и Генк не го победи Челзи
  • ќе обезбеди место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако
   • ја победат Валенсија или
   • изиграат нерешено и Генк не го победи Челзи
 • Валенсија ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако изгубат од Баер Леверкузен и Челзи го победи Генк.
 • Генк ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако не го победат Челзи и Баер Леверкузен ја победи Валенсија.
13 септември 2011
20:45
Челзи Англија 2 – 0 Германија Баер Леверкузен Стемфорд Бриџ, Лондон
Гледачи: 33,820[30]
Судија: Стефане Ланој (Франција)
Давид Луиз гол 67'
Мата гол 90+2'
Извештај
13 септември 2011
20:45
Генк Белгија 0 – 0 Шпанија Валенсија Кристал Арена, Генк
Гледачи: 20,248[31]
Судија: Томас Ајнвалер (Австрија)
Извештај

28 септември 2011
20:45
Валенсија Шпанија 1 – 1 Англија Челзи Стадион Местаља, Валенсија
Гледачи: 33,791[32]
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Солдадо гол 87' (pen.) Извештај Лампард гол 56'
28 септември 2011
20:45
Баер Леверкузен Германија 2 – 0 Белгија Генк БајАрена, Леверкузен
Гледачи: 25,138[33]
Судија: Алан Кели (Република Ирска)
Бендер гол 30'
Балак гол 90+1'
Извештај

19 октомври 2011
20:45
Баер Леверкузен Германија 2 – 1 Шпанија Валенсија БајАрена, Леверкузен
Гледачи: 26,384[34]
Судија: Крег Томпсон (Шкотска)
Шурле гол 52'
Сам гол 54'
Извештај Јонас гол 24'
19 октомври 2011
20:45
Челзи Англија 5 – 0 Белгија Генк Стемфорд Бриџ, Лондон
Гледачи: 38,518[35]
Судија: Алексеи Николаев (Русија)
Меирелеш гол 8'
Торес гол 11'27'
Ивановиќ гол 42'
Кали гол 72'
Извештај

1 ноември 2011
20:45
Валенсија Шпанија Германија Баер Леверкузен Стадион Местаља, Валенсија
Извештај
1 ноември 2011
20:45
Генк Белгија Англија Челзи Кристал Арена, Генк
Извештај

23 ноември 2011
20:45
Баер Леверкузен Германија Англија Челзи БајАрена, Леверкузен
Извештај
23 ноември 2011
20:45
Валенсија Шпанија Белгија Генк Стадион Местаља, Валенсија
Извештај

6 декември 2011
20:45
Челзи Англија Шпанија Валенсија Стемфорд Бриџ, Лондон
Извештај
6 декември 2011
20:45
Генк Белгија Германија Баер Леверкузен Кристал Арена, Генк
Извештај

Група Ф[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Англија Арсенал 3 2 1 0 4 2 +2 7
Франција Марсеј 3 2 0 1 4 1 +3 6
Грција Олимпијакос 3 1 0 2 4 4 0 3
Германија Борусија Дортмунд 3 0 1 2 2 7 -5 1

Во следното коло (1 ноември):

 • Арсенал
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако го победат Марсеј.
  • ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако не изгубат од Марсеј и Олимпијакос ја победи Борусија Дортмунд.
 • Марсеј ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако тие го победат Арсенал.
 • Борусија Дортмунд ќе не може да се квалификува во осмина-финалето ако изгубат од Олимпијакос.
13 септември 2011
20:45
Олимпијакос Грција 0 – 1 Франција Марсеј Стадион Караискакис, Пиреа
Гледачи: 30,040[36]
Судија: Педро Проенча (Португалија)
Извештај Лучо гол 51'
13 септември 2011
20:45
Борусија Дортмунд Германија 1 – 1 Англија Арсенал Сигнал Идуна Парк, Дортмунд
Гледачи: 65,590[37]
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Перишиќ гол 88' Извештај ван Перси гол 42'

28 септември 2011
20:45
Арсенал Англија 2 – 1 Грција Олимпијакос Стадион Емирати, Лондон
Гледачи: 59,676[38]
Судија: Карлос Вељаско Карбаљо (Шпанија)
Окслејд-Чембрлејн гол 8'
Сантос гол 20'
Извештај Фустер гол 27'
28 септември 2011
20:45
Марсеј Франција 3 – 0 Германија Борусија Дортмунд Стадион Велодром, Марсеј
Гледачи: 26,142[39]
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
А. Ајеб гол 20'69' (пен..)
Реми гол 62'
Извештај

19 октомври 2011
20:45
Марсеј Франција 0 – 1 Англија Арсенал Стадион Велодром, Марсеј
Гледачи: 33,258[40]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Извештај Ремзи гол 90+2'
19 октомври 2011
20:45
Олимпијакос Грција 3 – 1 Германија Борусија Дортмунд Стадион Караискакис, Пиреа
Гледачи: 29,638[41]
Судија: Бас Нијхус (Холандија)
Холебас гол 8'
Џебур гол 40'
Модесто гол 78'
Извештај Левандовски гол 26'

1 ноември 2011
20:45
Арсенал Англија Франција Марсеј Стадион Емирати, Лондон
Извештај
1 ноември 2011
20:45
Борусија Дортмунд Германија Грција Олимпијакос Сигнал Идуна Парк, Дортмунд
Извештај

23 ноември 2011
20:45
Марсеј Франција Грција Олимпијакос Стадион Велодром, Марсеј
Извештај
23 ноември 2011
20:45
Арсенал Англија Германија Борусија Дортмунд Стадион Емирати, Лондон
Извештај

6 декември 2011
20:45
Олимпијакос Грција Англија Арсенал Стадион Караискакис, Пиреа
Извештај
6 декември 2011
20:45
Борусија Дортмунд Германија Франција Марсеј Сигнал Идуна Парк, Дортмунд
Извештај

Група Г[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Кипар АПОЕЛ 3 1 2 0 4 3 +1 5
Русија Зенит Санкт Петербург 3 1 1 1 6 5 +1 4
Португалија Порто 3 1 1 1 4 5 -1 4
Украина Шахтјор Донецк 3 0 2 1 4 5 −1 2

Во следното коло (1 ноември):

 • АПОЕЛ ќе обезбеди најмалку место во најдобрите 32 од Европа Лигата, ако тие го победат Порто и Шахтјор го победи Зенит Санкт Петербург.
13 септември 2011
20:45
Порто Португалија 2 – 1 Украина Шахтјор Донецк Стадион Драгао, Порто
Гледачи: 36,612[42]
Судија: Феликс Брих (Германија)
Хулк гол 28'
Клебер гол 51'
Извештај Луиз Адријано гол 12'
13 септември 2011
20:45
АПОЕЛ Кипар 2 – 1 Русија Зенит Санкт Петербург Стадио ГСП, Никозија
Гледачи: 21,269[43]
Судија: Едуардо Итуралде Гонзалез (Шпанија)
Мандука гол 73'
Аилтон гол 75'
Извештај Зирјанов гол 63'

28 септември 2011
18:00
Зенит Санкт Петербург Русија 3 – 1 Португалија Порто Стадион Петровски, Санкт Петербург
Гледачи: 21,405[44]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Широков гол 20'63'
Дани гол 72'
Извештај Џ. Родригес гол 10'
28 септември 2011
20:45
Шахтјор Донецк Украина 1 – 1 Кипар АПОЕЛ Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 47,014[45]
Судија: Роберт Шугенхофер (Австрија)
Жадсон гол 64' Извештај Тричковски гол 61'

19 октомври 2011
20:45
Шахтјор Донецк Украина 2 – 2 Русија Зенит Санкт Петербург Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 50,578[46]
Судија: Франк де Блекере (Белгија)
Вилијан гол 15'
Луиз Адријано гол 45+1'
Извештај Широков гол 33'
Фајзулин гол 60'
19 октомври 2011
20:45
Порто Португалија 1 – 1 Кипар АПОЕЛ Стадион Драгао, Порто
Гледачи: 32,512[47]
Судија: Антони Гутиер (Франција)
Хулк гол 13' Извештај Аилтон гол 19'

1 ноември 2011
18:00
Зенит Санкт Петербург Русија Украина Шахтјор Донецк Стадион Петровски, Санкт Петербург
Извештај
1 ноември 2011
20:45
АПОЕЛ Кипар Португалија Порто Стадио ГСП, Никозија
Извештај

23 ноември 2011
18:00
Зенит Санкт Петербург Русија Кипар АПОЕЛ Стадион Петровски, Санкт Петербург
Извештај
23 ноември 2011
20:45
Шахтјор Донецк Украина Португалија Порто Донбас Арена, Донецк
Извештај

6 декември 2011
20:45
Порто Португалија Русија Зенит Санкт Петербург Стадион Драгао, Порто
Извештај
6 декември 2011
20:45
АПОЕЛ Кипар Украина Шахтјор Донецк Стадио ГСП, Никозија
Извештај

Група Х[уреди | уреди извор]

Тим Нат П Н З ГД ГП ГР Бод
Италија Милан 3 2 1 0 6 2 +4 7
Шпанија Барселона 3 2 1 0 9 2 +7 7
Белорусија БАТЕ Борисов 3 0 1 2 1 8 -7 1
Чешка Викторија П’лзењ 3 0 1 2 1 5 -4 1

Во следното коло (1 ноември):

 • Милан
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако
   • го победат БАТЕ Борисов и Викторија П’лзењ не ја победи Барселона или
   • изиграат нерешено и Барселона победи
  • ќе обезбедат најмалку место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако
   • не изгубат од БАТЕ Борисов или
   • изгубат со помалку од 3 гола (освен 2-0) и Викторија П’лзењ не ја победи Барселона или
   • Барселона победи
 • Барселона
  • ќе се квалификува во осмина-финалето ако
   • ја победат Викторија П’лзењ и БАТЕ Борисов не го победи Милан или
   • изиграат нерешено и Милан победи
  • ќе обезбедат најмалку место во најдобрите 32 од Европа Лигата ако
   • не изгубат од Викторија П’лзењ или
   • изгубат со помалку од 3 гола (освен 2-0) и БАТЕ Борисов не го победи Милан или
   • Милан победи
 • Викторија П’лзењ и БАТЕ БОрисов ќе неможат да се квалификуваат во осмина-финалето ако
  • Барселона ја победи Викторија П’лзењ и БАТЕ Борисов не го победи Милан или
  • Милан го победи БАТЕ Борисов и Викторија П’лзењ не ја победи Барселона.
13 септември 2011
20:45
Барселона Шпанија 2 – 2 Италија Милан Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 89,861[48]
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Педро гол 36'
Виља гол 50'
Извештај Пато гол 1'
Тиаго Силва гол 90+2'
13 септември 2011
20:45
Викторија П’лзењ Чешка 1 – 1 Белорусија БАТЕ Борисов Синот Тип Арена, Прага2
Гледачи: 19,541[49]
Судија: Лоран Диамел (Франција)
Бакош гол 45+1' Извештај Бресан гол 69'

28 септември 2011
20:45
БАТЕ Борисов Белорусија 0 – 5 Шпанија Барселона Стадион Динама, Минск3
Гледачи: 29,555[50]
Судија: Мануел Графе (Германија)
Извештај А. Валаџко гол 19' (а.г.)
Педро гол 22'
Меси гол 38'56'
Виља гол 90'
28 септември 2011
20:45
Милан Италија 0 – 2 Чешка Викторија П’лзењ Сан Сиро, Милано
Гледачи: 66,859[51]
Судија: Флоријан Мејер (Германија)
Ибрахимовиќ гол 53' (пен..)
Касано гол 66'
Извештај

19 октомври 2011
20:45
Милан Италија 2 – 0 Белорусија БАТЕ Борисов Сан Сиро, Милано
Гледачи: 66,040[52]
Судија: Том Харалд Хаген (Норвешка)
Ибрахимовиќ гол 33'
Боатенг гол 70'
Извештај
19 октомври 2011
20:45
Барселона Шпанија 2 – 0 Чешка Викторија П’лзењ Камп Ноу, Барселона
Гледачи: 74,376[53]
Судија: Александар Ставрев (Македонија)
Инјеста гол 10'
Виља гол 82'
Извештај

1 ноември 2011
20:45
БАТЕ Борисов Белорусија Италија Милан Стадион Динама, Минск3
Извештај
1 ноември 2011
20:45
Викторија П’лзењ Чешка Шпанија Барселона Синот Тип Арена, Прага2
Извештај

23 ноември 2011
20:45
Милан Италија Шпанија Барселона Сан Сиро, Милано
Извештај
23 ноември 2011
20:45
БАТЕ Борисов Белорусија Чешка Викторија П’лзењ Стадион Динама, Минск3
Извештај

6 декември 2011
20:45
Барселона Шпанија Белорусија БАТЕ Борисов Камп Ноу, Барселона
Извештај
6 декември 2011
20:45
Викторија П’лзењ Чешка Италија Милан Синот Тип Арена, Прага2
Извештај
Забелешки

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2011/12 список на учесници“. UEFA.com.
 2. „2011/12 Лига на Шампиони кола“. UEFA.com.
 3. „Единаесет поранешни победници во групаната фаза“. UEFA.com. 24 August 2011.
 4. „Клупски коефициент 2010/11“. UEFA.com. 31 мај 2011. Посетено на 1 јуни 2011.
 5. „Регулации на Лига на Шампиони 2011/12“ (PDF). Нион: UEFA. 2011. Посетено на 1 јуни 2011.
 6. „Манчестер Сити против Наполи - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 7. „Виљареал против Bayern München - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 8. „Баерн Минхен против Манчестер Сити“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 9. „Наполи против Виљареал“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 10. „Наполи против Баерн Минхен - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 11. „Манчестер Сити против Виљареал - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 12. „Лил против ЦСКА Москва - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 13. „Интер против Трабзонспор - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 14. „ЦСКА Москва против Интер“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 15. „Трабзонспор против Лил“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 16. „ЦСКА Москва против Трабзонспор - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 17. „Лил против Интер - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 18. „Базел против Отелул Галати - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 19. „Бенфика против Манчестер Јунајтед - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 20. „Манчестер Јунајтед против Базел“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 21. „Отелул Галати против Бенфика“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 22. „Отелул Галати против Манчестер Јунајтед - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 23. „Базел против Бенфика - 18 октовмри 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 24. „Динамо Загреб против Реал Мадрид - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 25. „Ајакс против Олимпик Лион - 14 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 26. „Лион против Динамо Загреб“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 27. „Реал Мадрид против Ајакс“ (PDF). UEFA. 2011-09-27. Посетено на 2011-09-27.
 28. „Реал Мадрид против Олимпик Лион - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 29. „Динамо Загреб против Ајакс - 18 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-19.
 30. „Челзи против Баер Леверкузен - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 31. „Генк против Валенсија - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 32. „Валенсија против Челзи“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 33. „Баер Леверкузен против Генк“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 34. „Баер Леверкузен против Валенсија - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 35. „Челзи против Генк - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 36. „Олимпијако Пиреа против Олимпик Марсеј - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 37. „Борусија Дортмунд против Арсенал - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 38. „Арсенал против Олимпијакос“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 39. „Марсеј против Борусија Дортмунд“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 40. „Олимпик Марсеј против Арсенал - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 41. „Олимпијакос против Борусија Дортмунд - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 42. „Порто против Шахтјор Донецк - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 43. „АПОЕЛ против Зенит - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 44. „Зенит Санкт Петербург против Порто“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 45. „Шахтјор Донецк против АПОЕЛ“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 46. „Шахтјор Донецк против Зенит - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 47. „Порто против АПОЕЛ - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 48. „Барселона против. Милан - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 49. „Викторија П'лзењ против БАТЕ - 13 септември 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-09-16.
 50. „БАТЕ Борисов - Барселона“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 51. „Милан против Викторија П'лзењ“ (PDF). UEFA. 2011-09-28. Посетено на 2011-09-28.
 52. „Милан против БАТЕ - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.
 53. „Барселона против Викторија П'лзењ - 19 октомври 2011“. Soccerway. 2011-05-26. Посетено на 2011-10-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]