Холгер Бадштубер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холгер Бадштубер
FIFA WC-qualification 2014 - Austria vs. Germany 2012-09-11 - Holger Badstuber 01.JPG
Бадштубер во националниот дрес во 2012
Лични податоци
Полно име Холгер Феликс Бадштубер[1]
Висина &100000000000001900000001,90 м
Положба централен бек / лев бек
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Штутгарт
Број 28


* Настапи (Голови)

Холгер Феликс Бадстубер (германски: Holger Felix Badstuber, 13 март 1989 година ) — германски фудбалер кој во моментов игра за Штутгарт и за репрезентацијата на Германија. Неговата главна позиција во тимот е на пресвртна точка, и тој може да игра на левата страна.[2] Тој имал професионално деби во Бундеслигата во сезоната 2009/10 на само 19 години, а веќе во таа сезона играл речиси секоја игра и му помогна на својот тим да освои трофеи во првенството и во Купот и да стигне до финалето на Лигата на Шампионите, заработил повик за избор кој ја претставуваше Германија на Светското првенство 2010 година. Поранешниот тренер на Баерн, Луис ван Гал, изјавиол дека е најдобар дефанзивен играч во Германија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players“ (PDF). FIFA. 12 June 2010. стр. 11. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-11. Посетено на 8 December 2013.
  2. „Holger Badstuber“. FC Bayern Munich (германски). Посетено на 29 July 2009.
  3. Whitney, Clark (13 December 2010). „If Holger Badstuber Is Fit, He Will Always Play For Me – Bayern Munich Coach Louis Van Gaal“. goal.com. Архивирано од изворникот на 2015-04-02. Посетено на 30 August 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]