999 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
← 998 999 1000 →
Кардиналнодеветстотини деведесет и девет
Редно999-ти
(деветстотини деведесет и деветти)
Факторизација33× 37
Делители1, 3, 9, 27, 37, 111, 333, 999
Кирилична бројкацч҃ѳ
Римска бројкаCMXCIX
Грчка бројкаϠϞΘ´
Двоично11111001112
Троично11010003
Четворно332134
Петорно124445
Шестрно43436
Осмеречно17478
Дванаесетеречно11111001112
Дваесетеречно29J20
36-еречноRR36

999 (се чита: деветстотини деведесет и девет) — природен број кој следи по 998, а му претходи на 1000.

Во математиката[уреди | уреди извор]

Итни служби[уреди | уреди извор]

999 е телефонски број за повикување на итните служби во многу земји.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sloane's A006886 : Kaprekar numbers“. The On-Line Encyclopedia of Integer Sequences. OEIS Foundation. Посетено на 2016-06-02.