200 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

200

двесте
199 200 201
Редно: двестоти
Делители:
Факторизација:
Римски: CC
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

200 (се чита: двесте, погрешно: двеста) — број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 199, а е претходник на бројот 201.

Наводи[уреди | уреди извор]