199 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

199

сто деведесет и девет
198 199 200
Редно: сто деведесет и деветти
Делители:
Факторизација: 199
Римски: CXCIX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

199 (сто деведесет и девет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 198 а претходник на бројот 200.

Наводи[уреди | уреди извор]