201 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
← 200 201 202 →
Кардинално двеста и еден
Редно 201-ви
(двеста и први)
Факторизација 3 × 67
Делители 1, 3, 67, 201
Грчка бројка ΣΑ´
Римска бројка CCI
Двоично 110010012
Троично 211103
Четворно 30214
Петорно 13015
Шестрно 5336
Осмеречно 3118
Дванаесетеречно 110010012
Шеснаесетеречно C916
Дваесетеречно A120
36-еречно 5L36

201 (двеста и еден) — број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 200 а претходник на бројот 202.