205 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

205

двеста и пет
204 205 206
Редно: двеста и петти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCV
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

205 (двеста и пет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 204 а претходник на бројот 206.