126 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

126

сто дваесет и шест
125 126 127
Редно: сто дваесет и шести
Делители:
Факторизација:
Римски: CXXVI
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

126 (сто дваесет и шест) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 125 а претходник на бројот 127.