163 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

163

сто шеесет и три
162 163 164
Редно: сто шеесет и трет
Делители:
Факторизација:
Римски: CLXIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

163 (сто шеесет и три)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 162 а претходник на бројот 164.

Наводи[уреди | уреди извор]