314 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

314

триста четиринаесет
313 313 315
Редно: триста четиринаесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCCXIV
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

314 (триста и четиринаесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 313 а претходник на бројот 315.

Наводи[уреди | уреди извор]