313 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

313

триста тринаесет
312 313 314
Редно: триста тринаесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCCXIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

313 (триста и тринаесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 312 а претходник на бројот 314.

Наводи[уреди | уреди извор]