312 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

312

триста и дванаесет
311 312 313
Редно: триста и дванаесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCСXII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

312 (триста и дванаесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 311 а претходник на бројот 313. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]