315 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

315

триста петнаесет
314 315 316
Редно: триста петнаесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCCXV
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

315 (триста и петнаесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 314 а претходник на бројот 316.

Наводи[уреди | уреди извор]