228 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

228

двеста дваесет и осум
227 228 229
Редно: двеста дваесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXXVIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

228 (двеста дваесет и осум)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 227 а претходник на бројот 229.

Наводи[уреди | уреди извор]