229 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

229

двесте дваесет и девет
228 229 230
Редно: двесте дваесет и деветти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXXIX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

229 (двесте дваесет и девет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 228 а претходник на бројот 230.

Наводи[уреди | уреди извор]