Прејди на содржината

235 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

235

двесте триесет и пет
234 235 236
Редно: двесте триесет и петти
Делители:
Факторизација:
Римски: CCXXXV
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

235 (двесте триесет и пет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 234 а претходник на бројот 236.

Наводи[уреди | уреди извор]