49 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

49

четириесет и девет
48 49 50
Реден број: четириесет и деветти
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XLIX
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

49 (четириесет и девет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 48 а претходник на бројот 50.