50 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

50

педесет
49 50 51
Реден број: педесетти
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: L
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

50 (педесет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 49 а претходник на бројот 51.