48 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

48

четириесет и осум
47 48 49
Реден број: четириесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XLVIII
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

48 (четириесет и осум) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 47 а претходник на бројот 49.