198 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

198

сто деведесет и осум
197 198 199
Редно: сто деведесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски: CXCVIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

198 (сто деведесет и осум)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 197 а претходник на бројот 199.

Наводи[уреди | уреди извор]