70 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

70

седумдесет
69 70 71
Реден број: седумдесетти
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: LXX
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

70 (седумдесет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 69 а претходник на бројот 71.