150 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

150

сто педесет
149 150 151
Редно: сто педесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CL
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

150 (сто педесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 149 а претходник на бројот 151.

Наводи[уреди | уреди извор]