Прејди на содржината

149 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

149

сто четириесет и девет
148 149 150
Редно: сто четириесет и деветти
Делители:
Факторизација:
Римски: CXLIX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

149 (сто четириесет и девет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 148 а претходник на бројот 150.