252 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

252

двесте педесет и два
251 252 253
Редно: двесте педесет и втор
Делители:
Факторизација:
Римски: CCLII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

252 (двесте педесет и два)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 251 а претходник на бројот 253.

Наводи[уреди | уреди извор]