253 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

253

двеста педесет и три
252 253 254
Редно: двеста педесет и трет
Делители:
Факторизација:
Римски: CCLIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

253 (двеста педесет и три)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 252 а претходник на бројот 254.