16 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

16

шестнаесет
15 16 17
Реден број: шестнаесетти
Делители: 1,2,4,8,16
Факторизација: 2 \cdot 8
Римски броеви: XVI
Бинарно: 10000
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

16 (шестнаесет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 15 а претходник на бројот 17.