189 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

189

сто осумдесет и девет
188 189 190
Редно: сто осумдесет и деветти
Делители:
Факторизација:
Римски: CLXXXIX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

189 (сто осумдесет и девет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 188 а претходник на бројот 190.