60 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

60

шеесет
59 60 61
Реден број: шеесетти
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: LX
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

60 (шеесет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 59 а претходник на бројот 61.