116 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

116

сто и шеснаесет
115 116 117
Редно: сто и шеснаесети
Делители:
Факторизација:
Римски: CXVI
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

116 (сто и шеснаесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 115 а претходник на бројот 117.

Наводи[уреди | уреди извор]