Прејди на содржината

168 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

168

сто шеесет и осум
167 168 169
Редно: сто шеесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски: CLXVIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

168 (сто шеесет и осум)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 167 а претходник на бројот 169.