129 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

129

сто дваесет и девет
128 129 130
Редно: сто дваесет и деветти
Делители:
Факторизација:
Римски: CXXIX
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

129 (сто дваесет и девет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 128 а претходник на бројот 130.

Наводи[уреди | уреди извор]