3 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

3

три
0 1 2 3 4 5 6
Реден број: трет
Делители: 1,3
Факторизација: 3
Римски броеви: III
Бинарно: 11
Октално: 3
Хексадецимално: 3
Природен број   Листа на природни броеви

3 (три) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после броја 2, а претходник е на бројот 4.