5 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

5

пет
2 3 4 5 6 7 8
Реден број: петии
Делители: 1,5
Факторизација: 5
Римски броеви: V
Бинарно: 101
Октално: 5
Хексадецимално: 5
Природен број   Листа на природни броеви

5 (пет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природни број што следи после бројот 4, а претходник е на бројот 6.