2 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

2

два
-1 0 1 2 3 4 5
Редно: втор
Делители: 1,2
Факторизација: 2
Римски: II
Двоично: 10
Осмеречно: 2
Шеснаесетеречно: 2
Природен број   Список на природни броеви

2 (два)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 1, а претходник е на бројот 3.

Наводи[уреди | уреди извор]