4 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

4

четири
1 2 3 4 5 6 7
Редно: четврти
Делители: 1,2,4
Факторизација: 22
Римски: IV
Двоично: 100
Осмеречно: 4
Шеснаесетеречно: 4
Природен број   Список на природни броеви

4 (четири)број, нумерал и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 3, а претходник е на бројот 5.

Наводи[уреди | уреди извор]