0 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

0

нула
-3 -2 -1 0 1 2 3
Реден број: нулти
Делители: -
Факторизација: 0
Римски броеви: -
Бинарно: 0
Октално: 0
Хексадецимално: 0
Природен број   Листа на природни броеви

0 (нула) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е цел број што следи после бројот -1, а претходник е на бројот 1.