142 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

142

сто четириесет и два
141 142 143
Редно: сто четириесет и втор
Делители:
Факторизација:
Римски: CXLII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

142 (сто четириесет и два)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 141 а претходник на бројот 143.

Наводи[уреди | уреди извор]