141 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

141

сто четириесет и еден
140 141 142
Редно: сто четириесет и прв
Делители:
Факторизација:
Римски: CXLI
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

141 (сто четириесет и еден)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 140 а претходник на бројот 142.

Наводи[уреди | уреди извор]