140 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија

140

сто и четириесет
139 140 141
Редно: сто и четириесетти
Делители:
Факторизација:
Римски: CXL
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

140 (сто и четириесет)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број[1] што следи после бројот 139 а претходник на бројот 141.

Наводи[уреди | уреди извор]