42 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

42

четириесет и два
41 42 43
Реден број: четириесет и втор
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XLII
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

42 (четириесет и два) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 41 а претходник на бројот 43.