88 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

88

осумдесет и осум
87 88 89
Реден број: осумдесет и осми
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: LXXXVIII
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

88 (осумдесет и осум) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 87 а претходник на бројот 89.