30 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

30

триесет
29 30 31
Реден број: триесет
Делители:
Факторизација:
Римски броеви: XXX
Бинарно:
Октално:
Хексадецимално:
Природен број   Листа на природни броеви

30 (триесет) е број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 29 а претходник на бројот 31.